Despre Scoala Noastra:

 

Scoala Gimnaziala Nanesti, judetul Vrancea are 53 prescolari, 148 elevi si 18 cadre didactice (3 educatori, 5 invatatori, 10 profesori). Intreg personalul didactic este calificat. Sub aspectul resurselor materiale, scoala dispune de 7 sali de clasa, 2 laboratoare de biologie-chimie si informatica, o biblioteca bogata, inzestrata cu peste 5700 volume de carte, o sala de sport. Dotarea scolii cu echipamente de comunicatie si IT este buna: telefon, 13 calculatoare conectate la internet, 2 copiatoare, 2 retroproiectoare, o tabla interactiva, 2 televizoare, 2 aparate foto digitale. Scoala dispune si de un microbuz scolar care transporta elevii din zonele mai indepartate ale comunei.

Echipa manageriala, condusa de prof. Tofan Valentina, si-a propus directionarea intregii activitati, astfel incat, scoala sa raspunda cerintelor unui invatamant modern, centrat pe elev.
Colectivul de cadre didactice, profesori si invatatori cu experienta si performante in invatamant, ajuta elevii sa devina mai motivati, mai increzatori in sine, mai pregatiti pentru nivelurile educationale viitoare.

Ne-am implicat in proiecte la nivel judetean:
- "Prietenii teatrului"
- "Vrancea- mediu european"

sau natioanal " Scoli pentru un viitor verde" si Let's do it Romania!
si suntem deschisi altor parteneriate in proiecte la nivel national si european.

Oferta scolii, munca diversificata cu elevii, competenta cadrelor didactice se reflecta in rezultatele bune obtinute la tezele unice, diverse concursuri si intreceri scolare.